Журнал «Екологія підприємства» № 1, 2024

Придбайте цей номер журналу одним кліком:
З додаткових питань телефонуйте за номером:
0-800-215-522 (безкоштовно в межах України)
(063) 787-2756
(098) 898-1291

ЗМІСТ НОМЕРА:

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

Моніторинг законодавства (грудень 2023) 
У матеріалі систематизовано зміни в екозаконодавстві, що відбулися протягом грудня 2023 року. Перелічено закони України й акти Кабінету Міністрів України, накази профільних міністерств, які втратили або набули чинності.
Моніторинг проведено за розділами:

  • управління відходами;
  • надрокористування;
  • екоподаток;
  • екобезпека;
  • біорізноманіття, аквакультура.
     

АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю

Андрій Ворфоломеєв
Зелений розвиток промисловості України: досягати більшого з меншими витратами
Редакція видання «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» дізналась у директора Центру Андрія Ворфоломеєва про досвід упровадження принципів і підходів концепції ресурсоефективного та чистого виробництва на українських підприємствах.

 

АКТУАЛЬНЕ РОЗ'ЯСНЕННЯ

Людмила Хоміч
Перевірка матеріально-технічної бази ліцензіата у сфері управління відходами: кроки здобувача та що у фокусі Міндовкілля
Як відомо, до видачі ліцензії на господарську діяльність у сфері управління відходами обов’язковій перевірці підлягає відповідність матеріально-технічної бази здобувача ліцензії встановленим вимогам. Наша постійна експертка Людмила Хоміч надала ґрунтовне пояснення дій здобувача ліцензії та аспектів, на які варто звернути увагу.

 

СУДОВА ПРАКТИКА

Підстави для призупинення діяльності підприємства: окрема думка судді Верховного Суду
Судові справи у сфері довкілля є складними й обтяжливими. Часто рішення мають формальний характер, без належного та повного дослідження всіх обставин справи. Проте формальні висновки Верховного Суду спростовуються матеріалами справи та більше, – спонукають деяких суддів формувати окрему думку. Чи впливає вона на розгляд справи – у нашому матеріалі.

 

УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ

Вікторія Міхєєнко
Місця розміщення відходів: план узгодження з вимогами законодавства
У статті Вікторія Міхєєнко відповіла на такі запитання:
чи є можливість із 1 січня 2030 року експлуатувати МРВ (полігони, звалища), що не оснащені системами вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, системами моніторингу викидів в атмосферне повітря та моніторингу забруднення ґрунтів і підземних вод?
які вимоги до плану приведення місця розміщення відходів у відповідність з вимогами законодавства висунуто Міндовкілля?
 

АКТУАЛЬНЕ РОЗ'ЯСНЕННЯ

Юлія Шупик
Про затвердження методичних рекомендацій із післяпроєктного моніторингу
За весь час функціонування процедури оцінки впливу на довкілля вимоги до формування звітів із післяпроєктного моніторингу були відсутні, тому суб’єкти господарювання це робили на власний розсуд. Однак нещодавно було оприлюднено проєкт Методичних рекомендацій, де описані вимоги до структури й оформлення звіту, аналізу моніторингової інформації та її подання. Детальніше про нього – у матеріалі Юлії Шупик.

 

АКТУАЛЬНЕ РОЗ'ЯСНЕННЯ

Вікторія Міхєєнко
Моніторинг і звітність щодо викидів парникових газів: статус лабораторії
У статті наша постійна експертка Вікторія Міхєєнко звернула увагу на вимоги, яким має відповідати лабораторія, що проводить аналізи для визначення розрахункових коефіцієнтів.

 

УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ

Вікторія Міхєєнко
Відпрацьовані оливи: особливості управління
У матеріалі – про спеціальні повноваження суб’єктів господарювання у сфері поводження з відпрацьованими мастилами (оливами).

 

NEWS

Наталія Козбур
COP28: інсайти кліматичних рішень
Конференція Організації Об’єднаних Націй зі зміни клімату 2023 року, відома як COP28, була 28-ю конференцією ООН зі зміни клімату та відбувалася з 30 листопада по 12 грудня в Експо-Сіті, Дубай, Об’єднані Арабські Емірати. Якими були рішення сторін та передбачувані перспективи від них – читайте у статті нашої провідної експертки Наталії Козбур. 

 

ПРИРОДООХОРОННА ДОКУМЕНТАЦІЯ

Надія Соломатіна
Розпорядчі документи на підприємстві: зразки наказів у сфері охорони навколишнього природного середовища
Початок року на багатьох підприємствах – період оформлення чи переоформлення розпорядчої документації, покликаної врегулювати діяльність підприємства між усіма ланками виробничого механізму. Надія Соломатіна допомогла дещо спростити цю роботу, а також надала корисні вказівки щодо оформлення документів.

 

ЕКОВЕКТОРИ

Наталія Козбур
Fit for 55: шлях до кліматичної нейтральності
Пакет «Fit for 55» – це набір пропозицій щодо перегляду й оновлення законодавства ЄС і впровадження нових ініціатив з метою забезпечення відповідності політики ЄС кліматичним цілям, погодженим Радою Європейського Союзу та Європейським парламентом. Публікуємо першу частину матеріалу Наталії Козбур із роз’ясненнями пропозицій, включених у пакет «Fit for 55».

 

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Марина Тимошенко
Виконання вимог ЗУ «Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів»
Роз’яснення від провідної експертки видання Марини Тимошенко шодо виконання вимог закону «Про Національний реєстр викидів та перенесення забруднювачів».

 

ШПАРГАЛКА ДЛЯ ЕКОЛОГА

Юлія Георгієва
Ведемо облік відходів: корисна інформація
У матеріалі знайдете відповіді на такі запитання:
 Хто має вести облік відходів і як саме це потрібно робити?
Які відходи підлягають обліку?
Порядок ведення обліку відходів не затверджено. Що це означає?
Чим загрожує відсутність журналу?
Корисним буде варіант ведення обліку відходів, що розробила наша постійна експертка Юлія Георгієва. 

 

ПРАКТИКУМ ЕКОЛОГА

Марина Тимошенко
15 тестових завдань щодо процедури оцінки впливу на довкілля
Із метою привернення уваги до важливих змін природоохоронного законодавства пропонуємо один з інструментів самоконтролю – тематичне тестування, яке дасть змогу визначити ступінь і рівень засвоєння окремих понять і зрозуміти прогалини у знаннях щодо нових процедур, процесів, дій тощо.