Журнал "Екологія підприємства" № 1, 2023

Щоб замовити цей номер журналу, телефонуйте у відділ передплати:
0-800-215-522
(063) 787-2756
(098) 898-1291

ЗМІСТ НОМЕРА:

ЕКОЗАКОНОДАВСТВО

Людмила Хоміч
Моніторинг законодавства

 

ЕКОТРАНСФОРМАЦІЯ

Пресслужба Міненерго
Стан і перспективи зеленої енергетики в Україні: 5 фактів від Міненерго
В Україні частина зеленої енергії в загальній структурі почала збільшуватися в 2019–2020 рр. Так, частка зеленої енергії в загальному енергетичному балансі України у 2022 р. досягла 10–11%.

 

АКТУАЛЬНЕ РОЗ’ЯСНЕННЯ

Ігор Бураковський
Що розуміють вчені під терміном «технології циркулярної економіки»?
У традиційній економіці людство черпає ресурси планети, виробляє з них продукцію та, врешті-решт, викидає відходи від них — це лінійний процес.

 

ВОДНА ПОЛІТИКА

Людмила Хоміч
Державна політика у галузі водокористування: Водна стратегія України на період до 2050 року
Кінець 2022 року позначився прийняттям стратегічного документа у сфері водокористування. Мова йде про Водну стратегію України на період до 2050 року, затверджену  Розпорядженням КМУ від 09.12.2022 № 1134-р.

 

ШПАРГАЛКА ДЛЯ ЕКОЛОГА

Ірина Швець
Статистична звітність з охорони навколишнього середовища за 2022 рік: Звіт про використання води
Форму 2ТП-водгосп (річна) затверджено Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України «Про затвердження Порядку ведення державного обліку водокористування» від 16.03.2015 № 78

 

ВОДНА ПОЛІТИКА

Сергій Карагодін
Правила охорони підземних вод: що чекати водокористувачу від їх прийняття
Натепер вимоги щодо правил охорони підземних вод та вимог відповідних водокористувачів встановлюються розгалуженою системою нормативно-правових актів, зокрема Водним кодексом України, Земельним кодексом України, Кодексом України про надра, а також низкою наказів міністерств та відомств.

 

ЕКОСИСТЕМА

Людмила Хоміч
Єдина державна електронна геоінформаційна система: прозорість та відкритість природокористування
Продовжуючи реалізацію принципу peopleless, подальшу диджиталізацію сфери користування надрами, підвищення прозорості галузі, залучення інвестицій у видобувну галузь держави та мінімізації корупційних ризиків у сфері надрокористування Міндовкілля спільно з Держгеонадрами розроблено проєкт Постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення єдиної державної електронної геоінформаційної системи»

 

ЕКОЛОГІЧНИЙ КОНТРОЛЬ

Людмила Хоміч
Позапланові заходи контролю в умовах воєнного стану
Від початку введення воєнного стану було прийнято Постанову КМУ «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» від 13.03.2022 № 303

 

ШПАРГАЛКА ДЛЯ ЕКОЛОГА

Ірина Швець
Звіт за Формою 2ТП-повітря (річна): практичні поради щодо заповнення у 2023 році
Актуальну форму 2ТП-повітря (річна) затверджено Наказом Держстату України від 08.06.2022 № 159. При її заповненні слід звернути увагу на низку змін і нюансів.

 

ЕКОЛОГІЧНИЙ АУДИТ

Людмила Хоміч
Звіт про дотримання умов дозволу на викиди та виконання заходів щодо здійснення контролю за дотриманням встановлених гранично допустимих викидів забруднюючих речовин
У зв’язку з оновленням вимог щодо охорони атмосферного повітря, відображених в Законі України «Про охорону атмосферного повітря», суб’єкт господарювання має щороку подавати до дозвільного органу Звіт про дотримання умов дозволу на викиди та виконання заходів щодо здійснення контролю за дотриманням встановлених гранично допустимих викидів забруднюючих речовин 

 

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Юлія Георгієва
Чи повинно підприємство виконувати виміри викидів забруднюючих речовин від стаціонарних джерел на працюючому підприємстві в умовах воєнного часу?
Суб’єкти господарювання, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов’язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан зобов’язані отримувати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що передбачає Закон України «Про охорону атмосферного повітря»

 

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Сергій Карагодін
Товариство купило два бензинових генератори. Чи потрібно розраховувати і платити екоподаток самостійно до отримання дозволу?
Від 03.01.2023 р. вступив в силу Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України».

 

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Людмила Хоміч
Підприємство закупило бензинові генератори для безперебійної роботи підприємства. Які необхідні дозвільні документи для їх роботи?
Як правило, експлуатація дизельного генератора передбачає викиди в атмосферне повітря таких забруднювальних речовин: речовини у вигляді суспендованих твердих частинок недиференційованих за складом, ангідрид сірчистий, азоту діоксид, вуглецю оксид, вуглецю діоксид, азоту (1) оксид [N2О], метан, НМЛОС.

 

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Юлія Георгієва
Чи потрібно фізичній особі (не ФОП, не ТОВ), яка встановила побутовий твердопаливний котел (на соняшникових брикетах), отримувати дозвіл на викиди в атмосферне повітря? Будемо опалювати офісне (нежитлове) приміщення
Відповідно до статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» суб’єкти господарювання, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов’язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов’язані здійснювати організаційно-господарські, технічні та ін

 

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Юлія Георгієва
Які відходи можна приймати на полігон твердих побутових відходів?
Полігони твердих побутових відходів є інженерними  спеціалізованими спорудами, які призначені для захоронення твердих побутових відходів — див. пункт 1.1. ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування».
Відповідно до статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» суб’єкти господарювання, що здійснюють викиди 

 

РОЗБИРАЄМО СИТУАЦІЮ

Людмила Хоміч
Звітність водокористувачів
Зобов’язання водокористувачів щодо здійснення первинного обліку та надання звітності, передбачені п. 7 ст. 44 Водного кодексу України, є складником загальної системи державного обліку водокористування.