Журнал «Екологія підприємства» № 7, 2023
0-800-215-522
(063) 787-2756
(098) 898-1291
ЗМІСТ НОМЕРА:
ЕКОЗАКОНОДАВСТВО
Моніторинг законодавства (червень 2023)
У матеріалі систематизовано зміни в екозаконодавстві, що відбулися протягом червня 2023. Перелічено закони України й акти Кабінету Міністрів України, накази профільних міністерств, які втратили або набули чинності.
Моніторинг проведено за розділами:
- охорона атмосферного повітря;
- кліматична політика;
- лісокористування;
- управління відходами;
- екобезпека;
- енергетична безпека;
- екоподаток;
- екоконтроль.
АКТУАЛЬНЕ ІНТЕРВ’Ю
Releaf Paper – український екостартап, що підкорює світ. Розповідь Валентина Фречки й Олександра Соболенка
Валентин Фречка є засновником і технічним директором українського стартапу «Releaf Paper», який наразі виробляє приблизно 20 тонн целюлозного волокна на рік з опалого листя за розробленою та запатентованою ним технологією. Цю целюлозу продають виробникам паперу для виготовлення таких продуктів, як паперові пакети й пакувальний папір.
Разом із колегою Олександром Соболенко (співзасновник компанії «Releaf Paper» та її головний виконавчий директор) вони мають великі амбіції.
Стартапери розповіли редакції видання про свої плани щодо масштабування бізнесу та пояснили, як, захопивши навіть невеликий відсоток світового ринку екопаперу, вони можуть мати значний вплив на навколишнє середовище.
ЗЕМЛЕКОРИСТУВАННЯ
Людмила Хоміч
Публічний моніторинг земель як інструмент інвестиційної оцінки проєкту
Нещодавно відкритий ринок землі, з одного боку, створює можливості, а з іншого – передбачає нагляд і контроль за належним використанням суб’єктами ринку своїх прав. Одним із інструментів такого контролю є публічний моніторинг земельних відносин і моніторинг ринку земель як комплексна система спостережень, аналізу, збору, збереження, узагальнення й оприлюднення інформації про володіння, користування і розпорядження земельними ділянками.
СУДОВА ПРАКТИКА
Природоохоронне законодавство: розглядаємо висновки Верховного Суду
Із урахуванням військового стану країни необхідність підтримки та залучення інвестицій, виробнича, дозвільна діяльність є вкрай важливими для підприємств. Редакція журналу звертає увагу на висновки Верховного Суду в справах, розглянутих у травні–червні 2023 року, у частині призупинення діяльності та анулювання дозвільних документів.
УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ
Євген Шмурак
Оновлення форми та назви державного статистичного спостереження 1-відходи (річна)
У матеріалі – пояснення експерта Євгена Шмурака про зміни, а також порада – на який проєкт постанови варто звернути особливу увагу екологам підприємств.
УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ
Євген Шмурак
Імітації породжують ілюзії: порушені технології реформування «відходної» галузі
У статті автор звертає увагу на помилки, які були допущені у процесі прийняття нового Закону України «Про управління відходами», та здійснення заходів до дати набрання ним чинності.
Стаття у багатьох аспектах є продовженням попередньої під назвою «Історія помилок (на прощання із Законом «Про відходи»)» (див. «ECOBUSINESS. Екологія підприємства» № 05/2023, травень).
ЕКОЛОГІЧНИЙ ПОДАТОК
Надія Соломатіна
Декларація з екологічного податку: особливості та приклад складання
Експертка Надія Соломатіна у статті надала загальні рекомендації щодо складання декларації з екологічного податку, а також ґрунтовно роз’яснила відповідальність і штрафні санкції за порушення податкового законодавства.
Надано для завантаження зразок заповнення податкової декларації.
ВОДОКОРИСТУВАННЯ
Надія Соломатіна
Спецводокористування під час війни: хто та коли повинен отримувати дозвіл
Що робити суб’єктам господарювання, які на момент початку воєнних дій мали дозвіл на спецводокористування, та його термін дії завершився або добігає кінця? За яких умов не потрібно отримувати дозвіл на спецводокористування? Відповіді на ці та інші запитання надала наша експертка Надія Соломатіна.
Маєте змогу завантажити зразки:
• договору на відведення стічних вод;
• звіту про використання води за формою № 2ТП-водгосп (річна);
• заяви на отримання дозволу на спеціальне водокористування;
• нормативного розрахунку водокористування і водовідведення.
ЕКОМЕНЕДЖМЕНТ
Ірина Швець
Зелений офіс та психологічна реінтеграція працівників
Програма «Зелений офіс» має чимало послідовників, адже зосереджена не лише на турботі про екологію. Вона дає змогу заощадити матеріальні та фінансові ресурси, виявити турботу про співробітників і позитивно впливає на репутацію бренду, що її підтримує.
Про концепцію «зеленого офісу» та психологічну реінтеграцію працівників розповіла у своїй статті наша постійна експертка Ірина Швець.
ПРИРОДООХОРОННА ДОКУМЕНТАЦІЯ
Юлія Шупик
Основні аспекти проведення СЕО в межах нового законодавства. Алгоритм роботи в реєстрі
Після прийняття ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку здійснення стратегічної екологічної оцінки», який набрав чинність 19.05.2023 р., упроваджено певні зміни. Експертка Юлія Шупик надає актуальне роз’яснення та алгоритм дій, що допоможе в роботі.
УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ
Наталія Козбур
Сучасні екореалії поводження з автомобільним мотлохом
Проблема поводження зі знятими з реєстрації транспортними засобами в Україні сягає критичних масштабів. Найближчим часом із-поміж інших викликів постане велика проблема, пов’язана з накопиченням значного обсягу автомотлоху.
Щодо механізмів управління автовідходами, що діють в Україні, та рециклінгу вживаних автомобілів у Євросоюзі – читайте у матеріалі.
УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ
Марина Тимошенко
Новація ЗУ «Про управління відходами»: передліцензійна перевірка ліцензіатів
Із початку липня система ліцензування у сфері управління відходами зазнала змін у зв’язку з набранням чинності Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 р. № 2320-IX. Важливим нововведенням Закону є передліцензійна перевірка матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання. Новацію роз’яснила експертка Марина Тимошенко.
НАДРОКОРИСТУВАННЯ
Сергій Карагодін
Відчуження права на користування надрами: як купити/продати родовище
Відомо, що 28.03.2023 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами» від 01.12.2022 р. № 2805-IX.
Однією з важливих змін, якщо не кардинальною, можна вважати можливість відчуження прав на користування надрами, іншими словами, – це продаж родовища корисних копалин.
Це питання викликає неабиякий інтерес, оскільки в нашій державі процедура відчуження прав на користування надрами шляхом купівлі-продажу родовища або внесення його до статутного капіталу іншого суб’єкта господарювання раніше не існувала.
УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ
Вікторія Міхєєнко
Поводження з відпрацьованими мастилами (оливами): на які зміни очікувати?
У матеріалі йдеться про розширену відповідальність виробника, загальні правила поводження з відпрацьованими мастилами (оливами), а також спеціальні повноваження суб’єктів господарювання.
ШПАРГАЛКА ДЛЯ ЕКОЛОГА
Юлія Георгієва
Складаємо реєстр екологічних аспектів (відповідно до ISO 14001:2015)
У межах установленої сфери дії системи екологічного менеджменту організація повинна визначити екологічні аспекти своєї діяльності, продукції та послуг, які вона може контролювати та на які може впливати, а також пов’язані з ними екологічні дії з урахуванням концепції життєвого циклу.
Експертка Юлія Георгієва надає зразок реєстру екологічних аспектів для завантаження.